Kto i dlaczego korzysta z radiotelefonów?

Driver in front of taxi waiting for clientsW czasach łatających dziurę budżetową, wszechobecnych fotoradarów i nieoznakowanych radiowozów wielu kierowców korzysta z różnych metod komunikacji na drodze w celu uniknięcia mandatu. To jednak nie wszystkie z zastosowań łączności w pojazdach i poza nimi.

Najbardziej popularne wśród użytkowników dróg są CB – dostępne w sklepie azstudio.com.pl – i różnego rodzaju aplikacje mobilne, informujące o sytuacji na drogach. Są one stosowane przez kierowców jeżdżącymi prywatnymi samochodami jak również przez zawodowych kierowców. Istnieje wąska grupa profesji korzystająca z radiotelefonów.

Radiotelefon to urządzenie bardzo podobne do CB jednak posiadające kilka dodatkowych funkcji, co czyni go bardziej uniwersalnym. Korzystają z niego służby ratunkowe. Przykładowo ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wykorzystują go do łączności w trakcie ćwiczeń lub akcji ratowniczej. Pozwala na komunikację między dwiema grupami czy osobami np. grupa turystów – ratownicy, dwie grupy ratowników, ratownicy – śmigłowiec czy baza. Radiotelefon jest bardziej niezawodny od komórki, szczególnie w trudnych warunkach ponieważ nie korzysta z nadajników sieci GSM, a do działania wykorzystuje falę radiową.

Drugą grupą dla której radiotelefon bardzo ułatwia skuteczną pracę, są strażacy. Zarówno ci zawodowi jak i członkowie OSP. Podczas ulew, powodzi czy wichur, kiedy popularne metody łączności często szwankują, pozwalają na szybką komunikację i sprawne koordynowanie akcji ratunkowej lub usuwania szkód w której bierze udział wiele jednostek. Ich odmiany stosowane są zagranicą w akcjach ratunkowych podczas trzęsień ziemi, kiedy trzeba jak najszybciej wydostać spod gruzów budynków uwięzionych ludzi.

Bardziej cywilną grupą zawodową także korzystającą z tego rozwiązania, są niektóre korporacje taksówkowe. Dyspozytorka w centrali korporacji przyjmuje zgłoszenie od klienta. Następnie za pomocą jednego komunikatu, który przy użyciu radiotelefonu dociera do wszystkich kierowców danej firmy, szybko orientuje się które samochody są w pobliżu miejsca zgłoszenia, co pozwala na bardzo szybki dojazd do klienta i skrócenie jego czasu oczekiwania na kurs.

Radiotelefon jest bardzo przydatnym urządzeniem, bez którego praca w wymienionych i kilku innych zawodach byłaby dużo trudniejsza, co niestety niejednokrotnie odczulibyśmy na własnej skórze. Szeroki wybór sprzętu do łączności można znaleźć na azstudio.com.pl.