Kiedy do mechanika? Układ kierowniczy

Kiedy do mechanikaElementem bardzo podatnym na uszkodzenia, a jednocześnie chyba najważniejszych podzespołów samochodu jest układ kierowniczy. Dziurawe drogi nie wpływają na układ kierowniczy kojąco, lecz wręcz przeciwnie. Stąd tak ważne jest, aby każdy pamiętał o okresowych przeglądach układu kierowniczego.

Przekładnia to brzmi strasznie skomplikowanie…

Układ kierowniczy składa się z dwóch najważniejszych części: kolumny kierownicy i przekładni kierowniczej. Kolumna kierownicy to dwuczęściowy wał. Biegnie on od koła kierownicy w dół, do komory silnika, gdzie łączy się z przekładnią kierowniczą, której końcówki łączą się z drążkami kierowniczymi. Ważnym elementem układu kierowniczego jest układ wspomagania kierownicy. Wśród spotykanych obecnie układów wspomagania spotyka się ciśnieniowy układ hydrauliczny, hydrauliczno- elektryczny i elektryczny. W razie wypadku, wał łamie się, chroniąc tym samym kierowcę. Najczęściej spotykane w dzisiejszych samochodach są maglownice, czyli przekładnie zębatkowe, ułożone poziomo względem kolumny kierownicy. Stosowane w autach z napędem na przednią oś. W samochodach z napędem na tylną oś i starszych modelach stosuje się przekładnie śrubowo – kulkowe (bardziej skomplikowane, stosowane częściej kilkanaście lat temu), globoidalne lub ślimakowe, spotykane głównie w starszych autach.

Najczęściej spotykane awarie

Awaria przekładni zaczyna się od dziwnych stuków i zauważalnego niewłaściwego działania wspomagani. Najczęściej spotykanymi awariami mogą być luzy na kole kierownicy, gdzie częstą przyczyną są wyrobione końcówki drążków kierowniczych, zapowietrzenie hydraulicznego układu wspomagania, uszkodzenie piasty przedniego koła lub źle zamocowane końcówki drążków. Do spotykanych awarii należy też szarpanie podczas skręcania, co jest objawem niewłaściwym naciągiem paska napędu pompy, uszkodzenia pompy wspomagania, zapowietrzenia układu. Ważne, żeby po każdej ingerencji w układ kierowniczy sprawdzić geometrię kół. Ostateczne, cały układ kierowniczy jest bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa, a w realiach polskich dróg… już po kilku latach

Objawy, obserwowane w samochodzie, które mogą niepokoić:

 • Samochód ciężko skręca w jedną stronę, a na kierownicy występuje duży opór przy skręcaniu
 • Samochód ciężko skręca w obie strony
 • Zacięcia, sporadycznie występujące opory
 • Zapowietrzenie układu hydraulicznego, wyrzucanie oleju ze zbiorniczka
 • Znoszenie na obie strony podczas jazdy na wprost, konieczność ciągłego korygowania toru jazdy
 • Ściąganie na jedną stronę
 • Mały promień skrętu
 • Drgania na kole kierownicy
 • Wycieki płynu hydraulicznego z układu wspomagania kierownicy
 • Koło kierownicy nie powraca samoczynnie do pozycji środkowej
 • Odgłosy typu: zgrzyty, gwizdy,
 • „Bicie” na kole kierownicy
 • Lampka kontrolna

Najtańsze i stosunkowo proste do naprawy są luzy na końcówkach drążków kierowniczych. Jednym z droższych i bardziej podatnych na awarie elementów jest przekładnia zębatkowa. Istnieje jednak możliwość regeneracji maglownicy. Koszt uzależniony jest od rodzaju maglownicy, im prostsza, bez wspomagania, tym tańsza. Są jednak wyjątki, gdzie naprawa niby prostej maglownicy to niezły kłopot, w mercedesie klasy B, aby dostać się do przekładni, trzeba najpierw wyjąć silnik. Zanikający, niepracujący układ kierowniczy to oznaki awarii wspomagania, od pompy, którą można wymienić lub zregenerować, niedrożne przewody, zniekształcona wkładka kompensacyjna.

Alarmujące są wszelkie wycieki, stuki, luzy, braki/zaniki wspomagania, przeskoki na listwie, nietrzymanie trakcji toru jazdy. Z każdym tego typu problemem trzeba udać się do warsztatu, gdzie usterka zostanie zdiagnozowana. Ważne też jest doświadczenie mechaników, zwłaszcza, że przy naprawach przekładnię łatwo o dodatkowe uszkodzenie.


Autorem artykułu jest firma Autokorbas z Wysogotowa oferująca naprawę i regenerację przekładni kierowniczych: http://autokorbas.pl/przekladnie-kierownicze/