Jak zachować się po wypadku. Co każdy kierowca wiedzieć powinien.Wypadki samochodowe – codzienność na drogach

Jesteśmy przyzwyczajeni, że media nagłaśniają sprawy wypadków samolotowych. Są one bardzo spektakularne i co ważniejsze, nie zdarzają się zbyt często. O wypadkach samochodowych zwykle nawet się nie wspomina. Są one codziennością na ulicach. Zdarzają się w takich ilościach, że nie budzą w społeczeństwie większego zainteresowania. Wzmianki o tego rodzaju wypadkach pojawiają się najczęściej jedynie w wiadomościach dotyczących problemów w ruchu ulicznym.

Wypadek samochodowy może się zdarzyć każdemu z nas. Jest to o wiele bardziej prawdopodobne, niż to, że będziemy ofiarami wypadków lotniczych. Wielu kierowców było już w swoim życiu świadkami wypadków drogowych. Nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się z naszym pojazdem. Kiedy wyjeżdżamy na drogę jesteśmy zależni od wielu czynników, w tym zwłaszcza innych kierowców.

Co robić w przypadku wypadku samochodowego?

Warto jest rozróżnić rodzaje wypadków samochodowych. Bywa, że niekiedy są to zwykłe stłuczki, w których ucierpiał jedynie pojazd. W takich sytuacjach nie trzeba podejmować wyjątkowych działań. Zwłaszcza, jeżeli kierowcy dochodzą ze sobą do porozumienia w kwestii odszkodowania. Bywa, że potrzebni są świadkowie zdarzenia, wtedy warto jest zostawić swoje dane kontaktowe. W takich sytuacjach nie trzeba wzywać policji, ani pogotowia.

Jeżeli natomiast wypadek jest poważniejszy, pojazdy są bardzo uszkodzone i wiemy na pewno, że poszkodowani są ludzie, wtedy musimy zareagować. Nie zatrzymanie się i nie udzielenie pomocy może skutkować pociągnięciem nas do odpowiedzialności karnej. Może się zdarzyć, że poszkodowani poniosą jeszcze większe skutki wypadku, jeżeli nie udzielimy im pomocy. Kiedy jesteśmy świadkami poważnego wypadku, musimy przede wszystkim:

  • zadzwonić na policję i pogotowie, lub zgłosić wypadek pod numerem 112,
  • sprawdzić, czy nie jesteśmy realnie zagrożeni sytuacją,
  • jeżeli nie ma dla nas zagrożenia, powinniśmy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.

Po wypadku…

W przypadku ciężkiego wypadku samochodowego liczy się każda minuta. Nawet niewielka ilość czasu może mieć wpływ na uratowanie czyjegoś życia. Kiedy widzimy wypadek powinniśmy działać szybko. Nie wolno nam panikować. Nasza panika w niczym nam nie pomoże, może jedynie zaszkodzić. Sytuacja nie powinna być już gorsza. Powinniśmy się postarać stłumić emocje i chłodno ocenić sytuację. Przede wszystkim przyjrzyjmy się całemu zdarzeniu. Musimy stwierdzić skalę wypadku, ocenić w jakim stanie znajdują się pasażerowie pojazdu, który uległ wypadkowi. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić niezwłocznie, jest zadzwonienie po pomoc. Należy podać możliwie jak najdokładniejszą lokalizację zdarzenia i wyjaśnić co się stało. Kiedy pomoc będzie w drodze, musimy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Najpierw jednak oceńmy, czy sami nie jesteśmy zagrożeni. Jeżeli udzielenie pierwszej pomocy może realnie zagrozić naszemu zdrowiu i życiu, nie powinniśmy tego robić. Jeżeli natomiast stwierdzimy, że nie ma dla nas poważnych zagrożeń, powinniśmy postarać się pomóc.

Nie jest istotne, czy wiemy jak udzielić pierwszej pomocy. Nawet jeżeli nie zostaliśmy w tym celu przeszkoleni, musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby pomóc poszkodowanym. Nawet jeżeli zrobimy to nieumiejętnie, nie poniesiemy odpowiedzialności karnej.


Artykuł przygotowała firma MAX-HOL Pomoc Drogowa z Jeleniej Góry oferująca pomoc drogową i holowanie aut w kraju i za granicą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here