Jak przygotować auto do urlopowego wyjazdu?

Jak przygotować auto do urlopowego wyjazduDecydując się na wyjazd wakacyjny samochodem warto zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami, które mogą zdarzyć się na drodze.

Nikt nie lubi tkwić na szosie przy unieruchomionym aucie, lub szukać pomocy w przypadkowych warsztatach. Zdecydowanie lepiej przygotować samochód do podróży i zawczasu wyeliminować drobne usterki, które w przyszłości mogą stać się poważnymi awariami. Dbając o szczegóły związane z samochodem, tak naprawdę dbamy o nasz komfort w czasie wyczekanego urlopu.

Na początek sprawdź auto w serwisie

Najważniejszym krokiem przed takim wyjazdem to kontrola stanu technicznego samochodu. Oczywiście, każdy samochód musi przejść raz w roku obowiązkowy przegląd techniczny, ale przysłowie mówi, że „od przybytku głowa nie boli” i o ile od przeglądu upłynął jakiś czas, to warto wydać kwotę rzędu 100 czy 200 złotych, aby upewnić się, że w naszym aucie wszystko gra. Kontrola powinna objąć układ hamulcowy, łącznie ze sprawdzeniem płynu hamulcowego, układ kierowniczy, stan ogumienia oraz oświetlenia. Opony powinny mieć odpowiednio głęboki bieżnik i ustabilizowane ciśnienie. Podróż na niedopompowanych oponach może skończyć się tym, że w czasie upałów, opona może wystrzelić, co przy dużej prędkości grozi poważnymi konsekwencjami. Na warsztacie powinny zostać sprawdzone ewentualne wycieki z silnika, skrzyni biegów, układu wspomagania i chłodzenia. Ogólny stan pojazdu skontrolować można testerem diagnostycznym. Aby zaoszczędzić na paliwie, można wymienić filtr powietrza, którego żywotność liczy się na około 15 tys. km, jednak przed podróżą można zadbać o jego stan. Za wizytą w serwisie przemawia sprzęt, jakim dysponuje warsztat i wiedza oraz umiejętności jego pracowników. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie sprawdzić stanu technicznego naszego samochodu w tak dogłębny sposób. W autach starszych i o dużym przebiegu musimy się liczyć z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia awarii, więc przed podróżą trzeba rozważyć, co się może przytrafić, sprawdzając elementy, które mogą być w wyeksploatowane. W czasie upałów nie bez znaczenia jest stan klimatyzacji oraz wentylacji. Dobrze jest sprawdzić stan filtra kabinowego oraz udać się na serwis klimatyzacji, gdzie specjaliści sprawdzą szczelność, poziom i stan chłodziwa, uzupełnią ewentualne braki oraz odgrzybią instalację. Przyjrzyj się również akumulatorowi. Jeśli trzeba lub masz chociaż cień wątpliwości, wymień stary, wyeksploatowany, na nowy, pewny.

Każdy drobiazg ma znaczenie

Nie bez znaczenia jest też przygotowanie drobiazgów – map drogowych, atlasu, nawigacji satelitarnej. Przed podróżą warto sprawdzić stan koła zapasowego, apteczki, gaśnicy, linki holowniczej i trójkąta ostrzegawczego, za brak których może grozić mandat w razie kontroli, natomiast na pewno mogą okazać się niezbędne w przypadku kryzysowej sytuacji na drodze przymusowej przerwy w podróży. Do wyposażenia o które konieczni należy zadać należy też kamizelka odblaskowa, a także podnośnik i klucze, przydatne w przypadku konieczności zmiany koła. Sprawdzić można stan polisy OC, wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży, takie, dzięki któremu nie zaskoczą nas koszty leczenia szpitalnego rehabilitacji, wizyt u lekarza.

Zaplanuj dokładnie trasę

Dobra organizacja to podstawa, więc ruszając w podróż dobrze mieć zaplanowaną trasę. Wielu kierowców, kierując się tylko wskazaniami systemu nawigacji satelitarnej zostało wprowadzonych w błąd, trafiając niekoniecznie tam, gdzie chcieli trafić, dojeżdżając do mostu, który nie istnieje. Dodatkowo, utrudnienia powodują przebudowy dróg i odcinków autostrad, nie zawsze widoczne w nawigacji, kiedy okazuje się, że system głupieje i nie widzi drogi. Wtedy okazuje się, że mapa czy atlas, a nawet elementarna wiedza, dotycząca trasy, jest nie bez znaczenia. Planując długą drogę można z góry wyznaczyć miejsca, gdzie odpoczniemy. Gdzie można coś zjeść, wypić kawę. Może, korzystając z wolnego czasu, coś zobaczymy czy zwiedzimy? Na pewno unikać należy postojów w miejscach odludnych, dzikich parkingach, miejscach nie oświetlonych. Aby droga nie była zbyt męcząca, przydatna jest zasada, mówiąca: dwie godziny jazdy i 20 minut odpoczynku.


Artykuł opracowała firma PHU „FAST-TRANS” z Poznania zajmująca się pomocą drogową.