Historia Polaka, który wymyślił wycieraczki samochodowe

WycieraczkiW zbiorowej świadomości często brakuje wiedzy na temat osiągnięć naszych rodaków,  które zmieniły i pchnęły naprzód świat. Czasami chodzi o proste, ale rewolucyjne  rozwiązania. Wielu takich odkryć dokonał niezwykle intrygujący Polak, Józef Hofmann.  Józef Hofmann urodził się w 1876 roku w Krakowie. Jego rodzice byli muzykami, więc już od  najmłodszych lat życia zajął się on grą na pianinie, stając się z czasem jednym z  najwybitniejszych artystów, który dawał koncerty przed europejską publicznością już w  wieku 10 lat. Niesamowity talent fortepianowy to nie jedyna wyróżniająca cecha Józefa  Hofmanna, zapisał się w historii także za sprawą opatentowania aż 70 wynalazków, m.in.  spinacza i urządzenia do mierzenia siły dotyku pianisty.

Rewolucja w motoryzacji – wycieraczki do szyb

Hofmann słynie, między innymi, z wynalazku, który  miał niebagatelne znaczenie dla rozwoju  motoryzacji. Chodzi o wycieraczki do szyb. Polak  wpadł na ten pomysł, inspirując się metronomem  służącym do podawania tempa utworu. Wycieraczki  samochodowe mają ogromny wpływ na  bezpieczeństwo i komfort jazdy, ponieważ  zapewniają odpowiednią widoczność nawet w  trudnych warunkach atmosferycznych. Mimo iż korzysta z nich każdy kierowca, niewielu z  nas zdaje sobie sprawę, że to rodakowi zawdzięczamy to rozwiązanie. Na tym nie koniec,  ponieważ Józef Hofmann opracował nawet własny automobil, którym zwiedził w 1904 roku  całą Europę. Pamięć o nieprzeciętnych dorobku polskiego wynalazcy starają się wzmocnić  niektórzy przedsiębiorcy związani z branżą motoryzacyjną.

,,Byłoby szkoda, gdyby w branży zapoczątkowanej przez naszego rodaka brakowało polskich  akcentów” – mówi Maciej Nowopolski, współwłaściciel firmy Oximo. – ,,Z tego względu,  staramy się na każdym kroku podkreślać historyczne zasługi Józefa Hofmanna, a także  wprowadzać innowacje do produkowanych przez nas wycieraczek, tak aby ponownie produkt  ten był kojarzony z Polską.”

Lista  Polaków, którzy przyczynili się do kluczowych i niezwykle przydatnych odkryć jest  znacznie dłuższa i niewątpliwie warto ją poznać. Wystarczy tu wspomnieć choćby  innowacyjny zderzak Lucjana Łągiewki, kamizelkę kuloodporną autorstwa Jana Szczepanika i  Kazimierza Żeglenia albo… pierwszy model śmigłowca, który zbudował Adam Ostaszewski.  Pozostaje trzymać kciuki za współczesnych polskich naukowców i wynalazców, aby lista ta na  nowo zaczęła się dynamicznie rozwijać.