Wideorejestrator w praktyce

rejestrator-trasy-kamera-samochodowaRejestrator trasy pozwala na ciągłe nagrywanie sytuacji na drodze. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla zawodowych kierowców. W praktyce w urządzenia te inwestują głównie firmy transportowe i zatrudniające przedstawicieli handlowych.

Wideorejestrator jest obecnie cenionym urządzeniem, niezastąpionym w przypadku kolizji, ponieważ umożliwia udokumentowanie przebiegu ewentualnego zdarzenia i przedstawienie policji materiału dowodowego. Jego posiadanie pozwala także na skuteczne odrzucenie zarzutów w sytuacji bezpodstawnego oskarżenia o przekroczenie dozwolonej prędkości. Kamera może ponadto dokumentować manewry na drodze lub służyć do nagrania trasy, którą możemy później odtworzyć.

Korzyści dla firm

Wyposażenie samochodu firmowego w rejestrator to jednorazowy wydatek gwarantujący wiele korzyści. Nie ulega jednak wątpliwości, że najważniejszą z nich jest bezcenne poczucie bezpieczeństwa. Dobry rejestrator powinien uruchamiać się jedynie w czasie jazdy (dzięki czujnikowi ruchu) i zapewniać nagrywanie w nocy. Przydatną opcją zwiększającą bezpieczeństwo jest ponadto możliwość podłączenia go do ekranu we wnętrzu samochodu, co pozwoli na używanie jako kamery cofania.

Sposób mocowania

Oferta sklepowa zawiera rejestratory z różnymi mocowaniami. Najprostszym z nich, ale najmniej pewnym, jest uchwyt wyposażony w przyssawkę na szybę. O wiele lepiej sprawdzają się jednak uchwyty z zaczepami po obu stronach obudowy. Wybierając kamerę, warto kupić model o szerokim zakresie regulacji ustawień.

Najważniejsze cechy rejestratorów samochodowych

Kamera samochodowa powinna mieć obiektyw szerokokątny, dzięki któremu rejestrowany będzie szeroki wycinek trasy przed samochodem. Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie http://www.pcworld.pl/news/382490/Wideorejestratory.samochodowe.w.praktyce.html kąt widzenia obiektywu powinien wynosić od 120 do nawet 150 stopni. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest urządzenie filmujące trasę przed i za samochodem.

Ważnym czynnikiem jest automatyczne ustawianie parametrów – rejestrator musi działać bez ciągłego dostosowywania przez użytkownika. Konieczne jest nagrywanie w pętli z funkcją zderzenie. Dzięki niej po wykryciu stłuczki albo hamowania nagrywanie kończy się, a ostatnie minuty filmu są chronione przed nadpisaniem. Do innych przydatnych opcji należy zaliczyć również nagrywanie w podczerwieni i ochronę przed oślepieniem światłami samochodów w nocy. Rejestrator musi zapisywać na nagraniu datę i godzinę, a w przypadku lepszych i droższych modeli zapisywany jest także odczyt GPS.

Ważna jest jakość nagrań

Najtańsze kamery rejestrują wideo o zdecydowanie niskiej jakości, co w konsekwencji prowadzi wprawdzie do ukazania przebiegu zdarzeń, niemniej jednak rozpoznanie na nich tablic rejestracyjnych i twarzy uczestników okaże się znacznie utrudnione. Ceny urządzeń z matrycą HD oferujące znacznie lepszą jakość nagrań zaczynają się od kilkuset złotych.

Warto zainwestować w droższy model rejestratora, ponieważ pozwali on np. na łatwiejsze rozpoznanie sprawcy wypadku. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.norauto.pl.