Tych aut nie kupuj – najniebezpieczniejsze!

Znane wszystkim entuzjastom motoryzacji testy NCAP pokazały, że niektóre auta produkowane także w Europie nie powinny ujrzeć światła dziennego. Najniebezpieczniejsze, tak można jednym słowem podsumować modele, które w testach NCAP nie zdobyły żadnego uznania.

Testy przeprowadzono pod kątem rynku Indyjskiego. Nie oznacza to jednak, że aut testowanych nie spotkamy w Europie, a tym bardziej w Polsce. Oto modele, które brały udział w felernych testach:

  • Suzuki-Maruti Alto 800
  • Tata Nano
  • Ford Figo
  • Hyundai i10
  • Volkswagen Polo (przed i po liftingu)

Najgorzej wypadły zderzenia czołowe. Tylko Volkswagen po liftingu był wyposażony w poduszki powietrzne, które mimo to nie zdziałały najwięcej. Testy NCAP pokazały, że jazda tymi autami powyżej 60 km/h to samobójstwo. Oczywiście możemy odetchnąć z ulgą, gdyż Indyjski rynek nie jest tak restrykcyjny, jak Europejski. W Europie 5 gwiazdek NCAP to standard, który nie jest powodem do dumy , a jedynie koniecznością. W Indiach nikt nie zwraca na t uwagi, pokazując jednocześnie zupełnie inne podejście producentów do produkcji aut w różnych regionach świata. Tak więc pod pojęciem bezpieczeństwa i motoryzacji w Indiach może kryć się zupełnie coś innego, niż w Europie. Możemy być jedynie zadowoleni, że jeździmy w lepszych, bardziej dopracowanych autach. Miejmy nadzieję, że ten stan rzeczy w Europie zmieni się tylko na lepsze. Życzymy także wszystkim mieszkańcom Indii, aby tamtejsze auta również zostały poprawione pod względem bezpieczeństwa.