Niemiecka niezawodność – czy to mit?

Dobry samochód musi być niezawodny. Za takie zwykle uznajemy pojazdy pochodzące z Niemiec. Jednak publikowane raporty usterkowości często mówią zupełnie coś innego.

Niemiecka-niezawodność

 

Niemieckie samochody kojarzą się zwykle z solidnością, brakiem usterek oraz komfortową jazdą. Rzeczywiście, jeżeli weźmie się pod uwagę starsze modele, można mówić o spełnieniu wszystkich tych wymagań. Także na forach internetowych można poczytać dużo pozytywnych wypowiedzi o niemieckiej jakości w motoryzacji. Jednak jeżeli spojrzy się na najnowsze badania organizowane przez TÜV czy DEKRA, można wysnuć z nich całkowicie inne wnioski. Czy w nowszych samochodach niemiecka niezawodność to już tylko mit? Jakie samochody się nie psują?

Raporty godne zaufania?

Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego TÜV i firma DEKRA, która współpracuje ze stacjami diagnostycznymi, publikują co roku raporty, w których można znaleźć informacje na temat najbardziej zawodnych i niezawodnych samochodów w różnych klasach oraz rocznikach. To na tych raportach swoje decyzje co do zakupu nowego samochodu opiera teraz coraz więcej Polaków. Czy jednak rzeczywiście są to dane godne zaufania?

W różnych raportach różne modele aut są określane jako najlepsze. To głównie kwestia wykorzystanej metodologii badań oraz dostępnych danych – nie każdy samochód serwisowany jest w stacjach zbierających informacje do raportów, dodatkowo po uwagę nie są brane wszystkie podzespoły samochodu, na przykład raport TÜV pomija elektronikę i skrzynię biegów.

Niemieckie czy japońskie?

W raporcie DEKRA na 2014 rok na pierwszych pozycjach znalazły się dla samochodów małolitrażowych Audi A1, kompaktowych BMW serii 1, średniej klasy Volvo S60, klasy wyższej-średniej Mercedes-Benz klasy E. Z kolei TÜV prezentuje już nieco inne dane, które wskazują na najwyższe pozycje takich pojazdów jak Volkswagen Polo, Mazda 3, Audi Q5, Toyota Avensis, Toyota Prius, Toyota Auris czy Toyota RAV4.

Wyniki raportów zależne są od wielu czynników, chociaż firmy, które je przygotowują, gwarantują ich reprezentatywność. Czy przekreślają mit niezawodności niemieckich samochodów? Te rywalizują już od dłuższego czasu z dalekowschodnimi, które przy dłuższym użytkowaniu zdecydowanie wyprzedzają te pochodzące zza naszej zachodniej granicy. Jednak, jak zostało wskazane, wcale nie przesądzają o braku solidności wszystkich niemieckich pojazdów.