Fiat przejmuje kontrolę nad Chryslerem

Koncern Fiat jest ostatnim inwestorem, który przejął kontrolę nad firmą Chrysler. Włoski producent aut porozumiał się z funduszem VEBA, który pozwolił na wykupienie ostatnich 41% udziałów. Dzięki zakupieniu akcji Fiat ma teraz pełną kontrolę nad amerykańskim koncernem.

Włosi przeznaczyli na zakup amerykańskiego giganta  4,25 miliardów dolarów. Transakcja zostanie sfinalizowana w dwóch transzach. Włodarze firmy Fiat podkreślają, że zakup amerykańskiego koncernu to kamień milowy w realizacji wizji firmy. Wizji, która zamierza podbić motoryzacyjny świat na każdym kontynencie. Zakupienie marki Chrysler otworzyło dla Fiata podwoje amerykańskie.

Czy włoska firma będzie kontynuować ekspansję? Z pewnością. Na razie jednak możemy obserwować wyniki tej fuzji. Fiat z pewnością będzie chciał wykorzystać logo Chrysler’a do podbicia serc amerykanów nowym modelem. Pozostaje nam jedynie czekać na premierę oraz pierwsze wzmianki dotyczące nowych produkcji włoskiej firmy, która zaczyna przygodę na amerykańskiej ziemi. Doświadczenie firmy Fiat może okazać się kluczowe. Sceptycy jednak podkreślają, że wkroczenie na nowy rynek to duże ryzyko. Miejmy nadzieję, że koncern nie popadnie w długi i nie ogłosi bankructwa, co niewątpliwe uderzyłoby po kieszeni także klientów z Polski, którzy chętnie kupują auta marki Fiat.