Zjawisko aquaplaningu wpływa negatywnie na utrzymanie bezpieczeństwa na drodze. Kierowca samochodu, mający do czynienia z tym zjawiskiem, może w skrajnych przypadkach stracić panowanie nad autem. Czym zatem jest zjawisko aquaplaningu?

Aquaplaning, czyli poślizg na drodze

aquaplaning2W okresie jesiennym i wiosennym, kiedy notowane są w naszym kraju największe opady deszczu, a także podczas zimowych roztopów, na drogach jest bardzo mokro. Kilkumilimetrowe kałuże mieszczą w rzeczywistości po kilkadziesiąt litrów wody. W momencie, kiedy samochód wjeżdża na mokrą drogę albo bezpośrednio w zagłębienie wypełnione wodą, opony muszą w ciągu zaledwie kilku sekund odprowadzić wodę na boki, aby samochód nie wpadł w poślizg. Aquaplaning jest zjawiskiem utraty przyczepności opony spowodowanym powstaniem pod kołami tzw. klinu wodnego. W potocznym rozumieniu aquaplaning to nic innego, jak poślizg. Jeśli auto wyposażone jest w niewłaściwe opony, których rzeźba nie pozwala na odprowadzanie wody w sposób dynamiczny na boki, albo też opona ma mocno wytarty bieżnik, wydłuża się droga hamowania, a samochód zaczyna się ślizgać na mokrej nawierzchni.

Dla utrzymania stabilności prowadzenia samochodu i zabezpieczenia się przed zjawiskiem aquaplaningu, należy przede wszystkim zadbać o wyposażenie swojego auta w odpowiednie opony, w czym pomoże serwis Oponeo.pl.

Struktura opony istotna dla drenażu wody

aquaplaning-01Dobre opony powinny pozwalać na utrzymywanie przyczepności nawet w warunkach, w których na jezdni znajduje się dużo wody. Bieżnik opony powinien za pomocą kanałów drenażowych odprowadzać wodę spod kół na boki w sposób natychmiastowy. Przepustowość kanalików czasem może być zbyt mała, aby usunąć wodę spod opony, przez co klin wodny powoduje utratę przyczepności z jezdnią. Samochód zaczyna wówczas dosłownie pływać po jezdni, a kierujący traci panowanie nad pojazdem.

Na wystąpienie zjawiska aquaplaningu wpływa zbyt wysoka prędkość jazdy, niedostosowana do istniejących warunków atmosferycznych, jak również zużyty, wytarty bieżnik opony, kwalifikujący się do wymiany. Jeśli kierowca zadba o zachowanie bezpiecznej prędkości na mokrej drodze i będzie poruszał się samochodem wyposażonym w bieżnik o nowoczesnej rzeźbie, z wieloma kanalikami odprowadzającymi wodę, wówczas niewątpliwie uniknie zjawiska aquaplaningu. Należy pamiętać, aby głębokość bieżnika w oponach letnich nie była mniejsza od 3 mm, a w oponach zimowych – 4 mm.

3 KOMENTARZE

  1. Po prostu poślizg, o który na naszych Polskich drogach nie trudno co jest winą myślę że opony to raz a nadmierna prędkość i brawura to dwa. więcej rozwagi po prostu.

  2. To zjawisko aquaplaningu pokazuje, że na kierowców na drodze czeka wiele niebezpieczeństw, o których nawet nie mamy pojęcia. Do tej pory myślałem, że jedynym zagrożeniem są inni kierowcy, niesprawny samochód, czy śnieg…

  3. Układ bieżnika opon w kształcie literki V tzw jodełka, powoduje lepsze odprowadzenie wody. W momencie wjechania w kałużę zastosowanie takich opon ma nie doprowadzić do wpadnięcia auta w poślizg i spowodowania wypadku. Jednak żadne opony nie zagwarantują nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Przede wszystkim liczy się zdrowy rozsądek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj