Przygotowanie auta na dłuższy wyjazd

samochód długa trasa

Coraz lepiej wyposażone samochody pozwalają na odbywanie coraz dalszych podróży. Okres wakacyjny szczególnie służy długim i dalekim wyjazdom. Decydując się na wakacje objazdowe musimy być pewni swojego środka transportu, zróbmy wszystko, aby niemiłe niespodzianki spowodowane naszym niedbalstwem, nie zakłóciły wakacyjnego wyjazdu. Przygotujmy swój samochód do drogi.

Po pierwsze zorientujmy się czy mamy aktualne badania techniczne albo czy nie stracą ważności w trakcie podróży. Następnie zadbajmy o stan kół i opon. Skontrolujmy stan bieżnika i ciśnienie w oponach. Dobrze jest skorygować zbieżność. Jadąc w daleką drogę światła samochodu muszą być sprawne, kontrolujemy kierunkowskazy, światła drogowe, STOP. Dobrze zaopatrzyć się w zapasowe żarówki i bezpieczniki. Sprawdźmy zawartość bagażnika, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka, apteczka muszą być na miejscu. Oczywiście nie możemy zapomnieć o podnośniku i kole zapasowym. Podróże wakacyjne to wyjazdy w upalne dni, zadbajmy o sprawną klimatyzację. Wymieńmy filtry, uzupełnijmy poziom czynnika chłodzącego. Zadbajmy o dezynfekcję przewodów klimatyzacji. Zerknijmy na jakość układu chłodzenia, zużyte przewody od razu wymieniamy, to samo odnosi się do zużytych pasków klinowych. Wakacyjny wyjazd to długa droga, w trakcie, której możemy zetknąć się z różnymi zdarzeniami. Bezwzględnie sprawdźmy stan hamulców. Sprawdźmy stan płynów: do spryskiwaczy, do chłodnicy i hamulcowego. Uzupełnijmy poziom oleju. Przygotowując samochód do dalekiej drogi nie zapominajmy o skontrolowaniu poziomu naładowania akumulatora i zaopatrzeniu się w kable rozruchowe.

Jadąc w nieznane dobrze jest zaopatrzyć się w nawigację, która ułatwi poruszanie się po nieznanych drogach. Jadąc za granicę, poza ważnym OC należy zaopatrzyć się w zieloną kartę.