Sportowy Ford – 350 morderczych KM

To, że konie mechaniczne potrafią podnieść ciśnienie każdego fana sportów motorowych wiemy od dawna. Jednak od niedawna spotykamy się z coraz popularniejszymi autami w wersji sport. Ford Focus RS jest tego kolejnym przykładem. W standardowej wersji Ford Focus znany jest ze skromnej ilości koni mechanicznych, racjonalnych pojemności jednostki napędowej i w miarę udanej, bezawaryjnej konstrukcji, która nie płata więcej figli, niż konkurencja. Dla koncernu Ford to nie wystarczy. Coraz częściej pojawiają się na ryku motoryzacyjnym odmiany aut standardowych i ich odpowiedniki w wersji sport. Zmienione nadwozie to nie wszystko. Tuningowe dodatki są tylko wisienką na torcie. Koncerny zajmują się przede wszystkim technicznymi niuansami. Ford Focus w wersji RS zdobył nie tylko nowe nadwozie z dodatkowymi wlotami powietrza, ale także potężną jednostkę napędową. Silnik o nazwie EcoBoost ma generować moc rzędu 350 koni mechanicznych o pojemności 2,3 litra. Dla  fanatyków spokojniejszej jazdy i sportowego charakteru firma (a raczej oddział Forda) produkuje spokojniejszą wersję z 2 litrowym silnikiem. Zmianom ulegną nie tylko jednostki napędowe, ale także nadwozie oraz wnętrze, które zyska wiele sportowych atrybutów. W autach z taką pojemnością podstawą jest zastosowanie kubełkowych foteli i surowych , ale jednocześnie stylowych zakończeń. Ponadto Ford Focus RS pozyska nowy design, seryjne alufelgi i szersze opony.
Model będzie sprzedawany jak na razie tylko w USA. Pododdział Forda zajmujący się sportowymi wersjami planuje ekspansję na Europę. Kiedy? Tego jeszcze nie wiemy. Dodatkowe informacje o masie auta, nowych zmianach oraz dodatkowych nowinkach także nie są jeszcze odtajnione. Jedyną wiadomą jest nowy silnik oraz linia stylistyczna, która szokuje. Standardowy Ford Focus zmienia się w sportowego potwora, który zwija asfalt pod swoimi oponami. Takie przynajmniej sprawia wrażenie wizualne. Czy potwierdzi się to podczas jazd testowych?  Trzeba poczekać na pierwsze modele, które zostaną oddane w ręce testerów.

Zastanówmy się nad sportowymi zapędami koncernów, które produkują spokojne, stylowe auta rodzinne i miejskie hatchbacki, a po paru latach wypuszczają na rynek sportowe wersje. O co tu chodzi? Nie tylko o pieniądze. To od razu możemy wykluczyć. Wiele zależy d rynku. Poprzednie wersje Forda Focusa miały jedną wadę. Były bardzo wolne. Producent postanowił więc  wyprodukować mocniejszą, iście sportową wersję. Koncerny Audi, BMW, Mercedes lub nawet Alfa Romeo i Opel również tworzą auta standardowe, aby po pewnym czasie wypuścić na rynek sportową wersję oznaczoną literką S. Samochody zazwyczaj są jeszcze bardziej dopracowane i nie mają wad wieku dziecięcego, które mocno przeszkadzały użytkownikom poprzednich wersji.  Ford motywowany działaniami innych koncernów musiał wypuścić na rynek nową, sportową wersję. Oto i ona – popularny Ford Focus z szalenie mocnym silnikiem. Jak na razie cena owego modelu jest owiana tajemnicą. Pewne jest to, że będzie on droższy, niż standardowa wersja.